Site Overlay

Czym jest kitsungi?

Kintsugi to japońska sztuka naprawy ceramiki, która wykorzystuje złoto lub srebro, aby połączyć rozbitą ceramikę. Dosłownie tłumaczone jako „złote połączenie”, kintsugi przekształca uszkodzenia w piękno i podkreśla historię przedmiotu.

Historia kintsugi sięga XV wieku, kiedy to szogun Ashikaga Yoshimasa zwrócił się do chińskiego rzemieślnika, aby naprawił jego ulubioną misę z herbatą, która została uszkodzona. Naprawił ją klejem, ale Yoshimasa zauważył, że pęknięcie było wciąż widoczne. W odpowiedzi rzemieślnik naprawił miskę, używając złota, aby połączyć rozpadliny i dodać jej dodatkowego piękna.

Kintsugi łączy w sobie estetykę i filozofię wabi-sabi, która podkreśla piękno w niedoskonałości i uznaje, że ​​wszystko, co jest w ruchu, jest czasem uszkodzone. Kintsugi jest symbolem siły i przebaczenia, a także pokazuje szacunek dla historii i tradycji.

Naprawa przedmiotów za pomocą kintsugi może być procesem czasochłonnym i wymagającym cierpliwości, ale ostateczny efekt jest zawsze warty wysiłku. Warto podkreślić, że kintsugi może być stosowane nie tylko do ceramiki, ale również do różnych przedmiotów, takich jak szkło, drewno czy metal.

Kintsugi ma także znaczenie symboliczne w życiu codziennym. Może nam przypominać o naszych własnych niedoskonałościach i zachęcać nas do akceptacji i przebaczenia. Może też pomóc nam zobaczyć piękno w tych przedmiotach, które mogą wydawać się bezużyteczne lub uszkodzone.

W dzisiejszych czasach kintsugi jest popularnym podejściem do wzmacniania zrównoważonej konsumpcji, ponieważ naprawa przedmiotów zamiast ich wyrzucania i kupowania nowych zmniejsza odpady i szkodliwe oddziaływanie na środowisko.