Site Overlay

Farba jak beton – prosty sposób na uzyskanie efektu betonu na ścianie

Efekt betonu na ścianie to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych wykończeń, która może dodać przestrzeni industrialnego i nowoczesnego charakteru. W artykule tym przedstawimy kroki, jakie należy podjąć, aby uzyskać taki efekt.

  1. Przygotowanie ściany

Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować ścianę, aby była w jak najlepszym stanie. Należy ją wyrównać, usunąć ewentualne zanieczyszczenia i wypełnić ubytki. W przypadku, gdy na ścianie znajdują się już jakieś kolory, należy je najpierw usunąć.

  1. Nałożenie bazy

Przed przystąpieniem do malowania należy zastosować specjalną bazę, która umożliwi przyczepienie farby do ściany. W sklepach budowlanych dostępne są gotowe bazy, które można nakładać za pomocą wałka lub pędzla. Należy pamiętać, że bazę trzeba nałożyć równomiernie i dokładnie.

  1. Malowanie farbą w kolorze betonu

Po nałożeniu bazy można przystąpić do malowania farbą w kolorze betonu. W sklepach budowlanych dostępne są farby, które imitują beton. Należy wybrać kolor, który będzie pasował do aranżacji salonu. Farbę najlepiej nakładać za pomocą wałka lub pędzla, zgodnie z zaleceniami producenta.

  1. Nakładanie specjalnej warstwy

Po wyschnięciu farby należy nałożyć specjalną warstwę, która nada ścianie wygląd betonu. W sklepach budowlanych dostępne są różne produkty, które pozwalają na uzyskanie efektu betonu. Można zastosować m.in. farby strukturalne, woski, czy patyny. Należy wybrać produkt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom.

  1. Wykończenie

Po nałożeniu specjalnej warstwy można przystąpić do końcowego wykończenia. Można zastosować matowy lub połyskujący lakier, który pozwoli zabezpieczyć ścianę przed uszkodzeniami i zapewni jej trwałość. Można też dodać elementy dekoracyjne, np. ramki, aby podkreślić nowoczesny charakter ściany.