Site Overlay

Jakie kwiaty lubi Fruczak Gołąbek?

Fruczak Gołąbek, znany również jako dłużniec gwiaździk albo polski koliber (Macroglossum stellatarum), to fascynujący owad powszechnie występujący w Europie, Azji i Afryce. Ze swoją długą trąbą i unoszącym się lotem często mylony jest z kolibrem.

Owady te są znane jako generalistyczne zapylacze, co oznacza, że żywią się szeroką gamą kwiatów. Mają jednak pewne preferencje, a niektóre kwiaty są dla nich bardziej atrakcyjne niż inne.

Jednym z ulubionych kwiatów Fruczaka Gołąbka jest kozłek lekarski (Centranthus ruber). Roślina ta wytwarza skupiska małych, pachnących kwiatów w odcieniach różu, czerwieni i bieli, które są bardzo atrakcyjne dla Fruczaka Gołąbka z uwagi na wysoką zawartość nektaru i rurkowaty kształt, co czyni je łatwo dostępnymi dla długiej trąbki ćmy.

Kolejnym kwiatem, który jest bardzo atrakcyjny dla gołębi fruczaka, jest budleja, zwana też motylim krzewem. Krzew ten wytwarza duże, stożkowate skupiska kwiatów w odcieniach fioletu, różu i bieli. Bogate w nektar kwiaty są bardzo atrakcyjne dla szerokiej gamy zapylaczy, w tym polskich koliberków.

Fruczak Gołąbek lubi też wiciokrzew (Lonicera), roślinę wytwarzającą pachnące, trąbkowate kwiaty w odcieniach różu, czerwieni i żółci. Inne kwiaty, które lubią te owady, to lawenda, majeranek i floks.

Więcej informacji na temat Fruczaka Gołąbka znajdziesz na stronie: https://inspirujacydom.pl/piekny-fruczak-golabek-motyl-nazywany-polskim-kolibrem/