Site Overlay

Jerzy Duda Gracz to znakomity malarz

Jerzy Duda Gracz był malarzem. Pracował także jako rysownik, grafik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 roku w Częstochowie. Zmarł 5 listopada 2004 roku w Łagowie. Studiował w ASP w Krakowie na Wydziale Grafiki. W 1976 roku rozpoczął udzielać wykładów na ASP. W ostatnich latach życia wrócił do Katowic i został profesorem na Uniwersytecie Śląskiej. Sztuka Dudy Gracza jest ironiczna i groteskowa. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Częstochowie. W latach 1992-2001 uczył w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Był też pracownikiem Wydziału Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przedstawiał ludzi o karykaturalnie zdeformowanych ciałach, obnażał ludzkie niedoskonałości – nietolerancję, głupotę, zakłamanie, chamstwo, zafascynowanie pieniądzem i kulturą amerykańską. 

Obrazy Dudy Gracza mają numery oraz daty. Dzięki czemu można je łatwo klasyfikować oraz tropić falsyfikaty bez najmniejszych problemów. 

Jakie były obrazy Dudy-Gracza?

Prezentowały świat tragiczny, pełen sprzeczności oraz braku harmonii. Malował świat pełen sprzeczności, śmierci, osadzony w pejzażu postindustrialnym. Zmarł nagle – dostał ataku serca 5 listopada 2004 roku podczas pobytu w Łagowie na plenerze malarskim. Najbardziej znane prace artysty to Pamięci ojca, List na zachód, Jeźdźcy apokalipsy, Kalendarz polski oraz Wigilia. Jerzy Duda Gracz malował portrety znanych postaci. Tworzył cykle malarskie – między innymi Motywy, Tańce, Dialogi Polskie czy Obrazy Jurajskie. Wykreował także malarską interpretację wszystkich dzieł Chopina. Obrazy prezentowano na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii.