Site Overlay

Dieta bogatoresztkowa – korzyści

Dieta bogatoresztkowa (inaczej wysokobłonnikowa) opiera się na spożywaniu dużej ilości błonnika w przyjmowanych posiłkach, zwykle w celach leczniczych. Wszystkie rodzaje błonnika są pochodzenia roślinnego i mają nieoceniony wpływ na stan naszego zdrowia.

Błonnik nie rozpuszcza się w wodzie, ani nie jest fermentowany przez bakterie znajdujące się w okrężnicy. Przeciwnie, zatrzymuje on wodę i w ten sposób przyczynia się do większej, płynniejszej i bardziej regularnej aktywności jelit.

Korzyści płynące z diety bogatoresztkowej

Korzyści zdrowotne wynikające z diety o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, spożywanego regularnie i w zaleconej ilości, są obecnie dość dobrze określone. Oto niektóre z nich:

Usprawnienie pracy jelit

Dieta bogatoresztkowa sprzyja poprawności w działaniu całego układu pokarmowego ze szczególnym naciskiem na jelita. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia hemoroidów, uchyłkowatości i raka jelita grubego.

Redukcja cholesterolu

Błonnik rozpuszczalne to ten, które przy regularnym stosowaniu obniża poziom cholesterolu. Składnik może również zmniejszyć częstość występowania choroby wieńcowej serca. W tym celu zaleca się spożywanie owsa, nasion lnu i roślin strączkowych lub fasoli.

Strata masy ciała

Dieta wysokobłonnikowa jest bardziej sycąca i daje poczucie pełności szybciej niż dieta zwierzęca i bogatomięsna. Ponadto wykazano, że rozpuszczalne błonniki prebiotyczne stymulują hormony głodu wytwarzane w ścianie jelita i zwiększają ilość tych, które wysyłają do mózgu sygnał odpowiadający za poczucie pełności.

Pomoc w trawieniu

Jelito grube kończy proces trawienny. Wszyscy oczekujemy, że produkty odpadowe przemieszczą się sprawnie i płynnie. Błonnik pomaga w tym procesie, zatrzymując wodę tworząc w ten sposób prawidłowy stolec.